Odkryj roboty koszące do twojego ogrodu. są samodzielne, bezpieczne i bardzo dokładne. Zaoszczędzą Twój czas i da Ci radość z trawnika. Po prostu perfekcyjne automatyczne roboty koszące skoszą Twój trawnik za ciebie. Porównasz i wybierzesz robota najlepszego dla siebie.Sprawdź nasze niespodzianki.
BYDGOSKA18, LEGNICA
Pon-Pn: 08:00 - 16:00

Luty

Luty w ogrodzie: kalendarz obowiązkowych prac

Dla zapalonych ogrodników początek lutego to czas rozpoczęcia pierwszych prac porządkowych w ogrodzie. W jaki sposób zadbać o rośliny ozdobne, warzywnik i sad zimową porą? Poznaj najważniejsze zabiegi pielęgnacyjne, które powinieneś przeprowadzić wraz z początkiem roku.

 1.  Rośliny ozdobne

Regularnie sprawdzaj stan osłon, którymi okryłeś rośliny przed nadejściem zimy. Upewnij się, że chronią każdą z nich zarówno przed marznącym wiatrem, jak i słońcem-które jest niebezpieczne o tej porze roku. Krótko, ale bardzo intensywnie nagrzewane rośliny, nocą wystawione na  niekorzystne działanie  ujemnych  temperatur szybko  ulegają przemarznięciu i obumarciu.

Warto zadbać również o odpowiednie nawadnianie roślin zimozielonych, które w czasie bezśnieżnej zimy z przewagą ciepłych dni, poprzez liście i igły tracą niezbędne zapasy wody, której nie mogą pobrać z zamarzniętej gleby. Nie bez znaczenia jest również oddziaływanie suchego i mroźnego powietrza, dodatkowo wysuszającego rośliny (czego oznaką są pozwijane i niezdrowo wyglądające liście). Warto więc  wykorzystać słoneczną  pogodę  i  obficie podlać drzewka ozdobne. Natomiast w przypadku
dużych opadów śniegu, nie zapomnij o cyklicznym otrząsaniu gałęzi z jego nadmiaru. W przeciwnym razie mogą się połamać.

Początkiem lutego możesz zacząć wysiewać byliny niektórych gatunków roślin, m.in.: dzwonka ozdobnego, pierwiosnka, jeżówki purpurowej, ciemiernika białego czy ostnic. To przykłady kwiatów, których nasiona kiełkują dopiero po przemrożeniu. Przechowuj je w niewielkich skrzyniach przykrytych cienką szybą zabezpieczającą przed uszkodzeniem wysiewów przez ptaki i gryzonie poszukujące pokarmu. Po upływie ok. 6 tygodni, skrzynki przenieś do jasnego i ciepłego (optymalna temperatura to 12 stopni) pomieszczenia i przechowuj w nim aż do wiosny.

Już z początkiem roku powinieneś zadbać o właściwą pielęgnację roślinności ozdobnej,
jak i owoców oraz warzyw

Źródło: www.pinterest.com

2.  Sad

Początek lutego to ostatni moment na bielenie pni drzew owocowych. W ten sposób skutecznie ochronisz korę przed uszkodzeniami mrozowymi (pęknięciami, ranami zgorzelinowymi). Pamiętaj o  regularnym sprawdzaniu  kondycji wybielonych  pni; jeżeli wapno zostanie z  nich zmyte, zabieg bielenia wykonaj ponownie.

To odpowiednia pora na przygotowanie szczepów drzew owocowych odpornych na mrozy, tj. jabłoni, wiśni oraz śliwki. Jak prawidłowo przygotować szczep? Wybieraj najzdrowsze gałęzie jednoroczne i zetnij te, które zawierają co najmniej 3 pąki. Przechowuj je aż do wiosny w piwnicy w temperaturze ok. 2 stopni.

Początkiem roku – jeżeli pogoda okaże się sprzyjająca-możesz rozpocząć cięcie żywopłotów oraz formujące cięcie roślinności ozdobnej: krzewów i drzewek. Z tego względu warto już teraz sprawdzić stan narzędzi niezbędnych do przeprowadzenia tego rodzaju zabiegów: sekatorów oraz pilarek.

3.  Działka

W tym miesiącu nie zapomnij o pierwszych zbiorach zimujących warzyw: jarmużu, brukselki oraz pietruszki naciowej. Skontroluj również stan miejsc przygotowanych  pod  tunele foliowe czy rozsadnik. Zabezpiecz je z wyprzedzeniem przed ewentualnymi mrozami, rozsypując na glebę rozdrobnioną słomę lub liście. W przypadku utrzymującej się słonecznej i ciepłej pogody, możesz natomiast bez przeszkód zacząć przygotowywać glebę na działce do tegorocznych wysiewów, dostarczając jej nową dawkę witamin i minerałów w postaci odżywczego kompostu.

Mroźny luty  to  dla wielu  roślin okres  pełnego spoczynku, choć  na niektórych  drzewach i krzewach liściastych można zaobserwować pierwsze pąki, z których za kilka miesięcy zakwitną kwiaty i liście. Dla ogrodników początek roku oznacza przede wszystkim pierwsze, niewielkie prace porządkowe mające na celu utrzymanie dobrej kondycji roślinności zdolnych przetrwać zimową porą oraz przygotowania ogrodu do nadejścia wiosny. Wykonywane regularnie i przy użyciu praktycznych narzędzi pomogą Ci zadbać o właściwą ochronę zarówno roślinności ozdobnej, jak i warzyw oraz drzew przed niekorzystnym wpływem szybko zmieniającej się pogody, a w rezultacie – kondycję
przyszłych zbiorów oraz zdrowy wygląd ogrodu.

Źródło: www.stiga.pl

Theme Image

Dlaczego powinieneś odśnieżać trawnik.

Dlaczego powinieneś odśnieżać trawnik?

Śnieg otulający ogród nie tylko dodaje mu uroku, ale i pomaga zimującym roślinom zachować dobrą kondycję pomimo niekorzystnych warunków pogodowych. Zbyt duża ilość białego puchu może jednak stwarzać dla nich zagrożenie. Na uszkodzenia narażony jest przede wszystkim trawnik, który bywa przysypywany dodatkową ilością śniegu podczas odśnieżania zasp wokół domu. Jakie mogą być tego konsekwencje?

Zagrożenie 1: Poważne uszkodzenie struktury komórek pędów traw 

W trakcie odśnieżania śniegu wokół posesji prawdopodobnie nie zastanawiasz się, co zrobić z jego nadmiarem, więc intuicyjnie zrzucasz go na trawnik. Pora zmienić przyzwyczajenia. Biały puch z czasem zamieni się w lód, który odizoluje źdźbła trawy od tlenu. Wskutek długotrwałego niedotlenienia woda obecna w ich komórkach zamarznie, a następnie zwiększy objętość, doprowadzając do rozerwania pędów. To z kolei sprawi, że wiosną ich wzrost będzie zdecydowanie słabszy i wolniejszy, przez co trawnik – pomimo właściwej pielęgnacji i sprzyjających warunków atmosferycznych – wygląda na zaniedbany, przede wszystkim przesuszony.

Zagrożenie 2: Zwiększenie podatności na choroby grzybowe

Zimą zbyt gruba warstwa śniegu pozostawiona na trawniku najpierw przygniecie, a następnie zupełnie połamie zamarznięte źdźbła. Natomiast na wiosnę, podczas roztopów, może przyczynić się do powstania pleśni. Długo utrzymująca się i wolno topniejąca pokrywa śniegowa stwarza wprost idealne warunki do rozwoju grzyba wywołującego pleśń śniegową. Charakterystycznym objawem choroby jest biały nalot pokrywający powierzchnię trawnika, który z czasem – wraz z zamieraniem roślin – przekształca się w brązowe plamy o średnicy od 5 cm do nawet 20 cm.

Usunięcie skutków pleśni śniegowej jest zarówno praco- jak i czasochłonne. Miejsca zajęte przez chorobę powinny zostać w całości pozbawione skażonej trawy wraz z kilkucentymetrową warstwą gruntu, a następnie dobrze nawiezione specjalistycznym nawozem. Dopiero wtedy będziesz mógł uzupełnić wybrakowaną powierzchnię trawnika sadzonkami trawy.

Uszkodzenia trawnika będące wynikiem zalegania na jego powierzchni nadmiaru śniegu będą widoczne dopiero wiosną

 Źródło: www.fotolia.pl

www.stiga.pl/blog

Jak pielęgnować trawnik zimą?

W przypadku długo utrzymującego się mrozu i towarzyszących mu intensywnych opadach śniegu trzymaj rękę na pulsie. Obserwuj powierzchnię trawnika, a jeżeli zauważysz na niej lód, delikatnie go rozkuj. W ten sposób zapewnisz warstwie korzeniowej swobodny dostęp do tlenu, tym samym chroniąc źdźbła przed dehydratacją (utratą wody).  

Trawnik powinien upiększać ogród, nie szpecić go. By spełniał tę pierwszą rolę, powinieneś odpowiednio dbać o niego, również zimą. Nie przysypuj go zbędną warstwą śniegu i doglądaj czy na jego powierzchni nie tworzy się lodowa skorupa. To wystarczy, by zapewnić pędom trawy korzystne warunki do rozwoju na wiosnę.

 

Theme Image

Dbanie o iglaki zimą. Zimowa pielęgnacja zimozielonych roślin

Jak dbać o iglaki zimą? Zimowa pielęgnacja zimozielonych roślin ozdobnych

Drzewa i krzewy iglaste, mogą pełnić w ogrodzie rozmaite funkcje, stanowiąc główny element aranżacyjny lub stonowane tło dla rabat kwiatowych, rosnąc jako solitery lub tworząc żywopłot. To specyficzna grupa roślin – choć odporna jest na oddziaływanie niekorzystnych warunków pogodowych, to jednocześnie stale narażona jest na uszkodzenia wskutek m.in.: odkładania się ciężkiego śniegu oraz lodu na pędach. Jak dbać o iglaki zimą?

Poprzez dobrze ukierunkowaną pielęgnację drzewa i krzewy iglaste zachowują swój naturalny kolor, a także stają się odporne na deformacje, wykrzywienia, złamania gałęzi powstałe w wyniku okiści, czyli zalegania na nich zbyt grubej warstwy śniegu.

Nawadnianie drzew i krzewów iglastych zimą

Iglaki, w przeciwieństwie do roślin liściastych, tracą wodę przez cały rok. Zimą przy przemarzniętej glebie ich korzenie nie są w stanie uzupełnić braków, co prowadzi do tzw. suszy fizjologicznej. W rezultacie drzewa i krzewy stopniowo przysychają, tracą naturalny kolor i stają się brązowe, gubią igły. W skrajnych przypadkach susza fizjologiczna prowadzi do obumarcia iglaków. By zachować rośliny w jak najlepszej kondycji, należy je regularnie podlewać podczas umiarkowanie ciepłej i słonecznej pogody, tj., gdy temperatura przekracza 0O C. Nie musisz wykonywać tej czynności podczas śnieżnej zimy; topniejący śnieg i lód zgromadzony wokół pni, zapewni zarówno drzewom, jak i krzewom odpowiednią ilość wody. Dodatkowo ochroni je przed utratą ciepła, a co za tym idzie przemarznięciem korzeni.

Właściwa pielęgnacja pozwoli zachować roślinom zimozielonym nienaganny wygląd pomimo niekorzystnych warunków pogodowych i upiększać przydomowy krajobraz przez cały rok, także zimą

Źródło: www.pixabay.com

https://www.stiga.pl/blog

Otrzepywanie śniegu z iglaków

Przyprószone białym puchem drzewa iglaste i krzewy to jeden z najpiękniejszych widoków w ogrodzie zimą. Warto jednak mieć na względzie, że śnieg może stanowić dla iglaków zarówno ochronę, jak i zagrożenie: niewielka warstwa chroni je przed przemarznięciem, jednak zbyt duża ogranicza dostęp roślin do tlenu, przeciąża ich strukturę i przyczynia się do zdeformowania kształtu gałęzi. Na tak poważne uszkodzenia najbardziej narażone są rośliny o pokroju kolumnowym i stożkowym. Choć są elastyczne, to nie są w stanie udźwignąć ciężaru mokrego śniegu, wskutek czego ich gałęzie wyginają się, tracąc swój naturalny kształt.

W celu ochrony iglaków przed deformacjami systematycznie otrzepuj drzewa i krzewy z nadmiaru białego puchu.

Co zrobić, gdy śnieg odkształcił gałęzie drzew i krzewów iglastych?

Wskutek odkształcenia gałęzi drzewa lub krzewu iglastego przez śnieg może dojść do zahamowania jego prawidłowego rozwoju. Na szczęście możesz temu zaradzić; wystarczy, że za pomocą parcianego sznurka obwiążesz delikatnie roślinę. Dzięki temu odzyska pierwotny kształt.

W sytuacji, gdy doszło do trwałego uszkodzenia drzewa, wyrównaj miejsce złamania gałęzi.

By drzewa i krzewy iglaste cieszyły oko pięknym wyglądem, pamiętaj o ich pielęgnacji nie tylko wiosną, ale również zimą. To właśnie o tej porze roku iglaki są najbardziej narażone na działanie niekorzystnych warunków. Regularna obserwacja kondycji roślin pozwoli ochronić je przed uszkodzeniami i deformacjami, a także stworzyć im dobre warunki do rozwoju w okresie wegetacyjnym.

 

 

Theme Image

 

 

Jak zadbać o prawidłową formę koron drzew zimą.

 

Jak zadbać o prawidłową formę koron drzew ozdobnych zimą?

Formowanie koron to jeden z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych, dzięki którym drzewa i krzewy zachowują doskonałą kondycję i estetyczny wygląd niezależnie od panujących warunków. Dowiedz się, w jaki sposób wykonać cięcie roślin ozdobnych, by przyciągały wzrok i przez cały rok zdobiły przydomowy krajobraz!

Kiedy najlepiej przeprowadzić zabieg formowania koron drzew ozdobnych?

Drzewa ozdobne możesz formować niemalże przez cały rok, ale najkorzystniejszym okresem na wykonywanie tego rodzaju prac ogrodowych jest początek zimy, gdy temperatura spada do 0⁰C. Lekkie przymrozki pomogą przyciętym roślinom przetrwać zimę, skutecznie zapobiegając wyciekowi naturalnych soków (tzw. „łez).

Cięcie przeprowadzane w późniejszym okresie, tj., gdy temperatura spadnie na stałe poniżej 0⁰C, nie jest jednak dobrym pomysłem. Wówczas rany powierzchniowe pozostałe na powierzchni ukróconych gałęzi i łodyg nie goją się prawidłowo, wskutek czego z reguły dochodzi do obumarcia całej rośliny. Co więcej, mróz uszkadza wewnętrzną strukturę kory drzew, która narażona na gwałtowną zmianę temperatury, stają się doskonałym źródłem rozwoju bakterii i patogenów chorobotwórczych

4 techniki formowania koron drzew i krzewów ozdobnych

Cięcie pielęgnacyjne, innymi słowy podstawowe, ma na celu utrzymanie dominującej pozycji pędu głównego i przycięcie pozostałych gałęzi tak, by zapobiec ich wzrostowi pod kątem ostrym (tworzenie „klina”) zwiększającego ich podatność na złamania. Najbardziej pożądanym rodzajem połączenia pędów bocznych w stosunku do głównego konara, jest ten przypominający kształt litery U (zwany siodełkiem), zapobiegający niepożądanemu ich złamaniu. Cięcie prześwietlające, wykonuje się, by usunąć zbędne i chore pędy, które ograniczają dostęp światła do wewnętrznej warstwy korony drzewa. Cięcie sanitarne polega na oczyszczeniu drzew z suchych, chorych, nadłamanych czy zniekształconych gałęzi. Wykonane zimą, pobudza do kwitnięcia gatunki wegetujące latem i jesienią. Cięcie musi przebiegać na styku obumarłej i zdrowej części rośliny –  tak, by uniknąć uszkodzenia dobrych tkanek. Z kolei cięcie zwane odmładzającym dotyczy starych, wiekowych drzew wyróżniających się mocno rozkrzewioną i nieuporządkowaną koroną. By nadać jej właściwą formę, systematycznie usuwaj zdrewniałe pędy aż do osiągnięcia pożądanego efektu. Nie śpiesz się –  stare drzewa wymagają delikatnego traktowania, przede wszystkim wydłużenia terminu przycinania do dwóch sezonów.

W jaki sposób przyciąć konary drzew o małej średnicy?

Pędy drzew o cienkim rdzeniu rosnące po ukosie, przycinaj prostopadle do osi, a te wzrastające w linii prostej – pod skos. Pamiętaj jednak, że cięcie zbyt mocno nachylone naraża drzewo na działanie bakterii chorobotwórczych. Wybór docelowej metody skracania pędów zależy również od ich położenia, tj. odległości od pąków. Miejsce cięcia powinno znajdować się tuż nad nimi i wynosić od 0,5 do maksymalnie 2 cm głębokości.

Jak prawidłowo pozbyć się grubych gałęzi.

By nie narazić gałęzi na uszkodzenie i wyłamanie pod własnym ciężarem, a w efekcie oderwanie znacznej ilości kory, należy zastosować cięcie w 3 etapach:

  1. etap: podcięcie na ¼ (lub ½) jego średnicy w odległości ok. 15 cm od pnia,
  2. etap: cięcie docinające prowadzone tuż nad pierwszym, które skutkuje usunięciem gałęzi,
  3. etap: cięcie wyrównujące oddalone o 2-3 cm od pnia w celu usunięcia pozostałości po wyciętej gałęzi.

Nigdy nie przycinaj gałęzi wzdłuż pnia, ponieważ grozi to poważnym naruszeniem tkanki kory. Prawidłowo wykonane cięcie umożliwia stworzenie warstwy, która skutecznie ochroni powstałą ranę przed uszkodzeniami. By dodatkowo ją zabezpieczyć, zastosuj specjalne maści ogrodnicze. Pełnią one funkcję „sztucznej kory” i minimalizują ryzyko wdania się infekcji.

Źródło: www.stiga.pl