Odkryj roboty koszące do twojego ogrodu. są samodzielne, bezpieczne i bardzo dokładne. Zaoszczędzą Twój czas i da Ci radość z trawnika. Po prostu perfekcyjne automatyczne roboty koszące skoszą Twój trawnik za ciebie. Porównasz i wybierzesz robota najlepszego dla siebie.Sprawdź nasze niespodzianki.
BYDGOSKA18, LEGNICA
Pon-Pn: 08:00 - 16:00

Wrzesień

Wrzesień w ogrodzie: kalendarz prac ogrodniczych

Choć wakacje skończyły się zaledwie kilka dni temu, w powietrzu intensywnie czuć nadchodzącą jesień. Czas na zaplanowanie kolejnego sezonu prac w ogrodzie. Sprawdź, o czym warto pamiętać, by przygotować rośliny do nadejścia pierwszych przymrozków!

Trawnik

Początek jesieni to doskonała pora roku na zakładanie nowego trawnika, zarówno z siewu, jak i rolki, cieszącego się coraz większą popularnością ze względu na stosunkowo szybko uzyskiwany efekt zadbanego i estetycznego ogrodu. Pamiętaj o podstawowej pielęgnacji, tj. regularnym koszeniu, wciąż intensywnie rosnącej, trawy.

Wrzesień to również idealny miesiąc na regenerację częściowo zniszczonego trawnika. Pożółkła, przerzedzona i wyglądająca jak spalona darń, może świadczyć o zbyt małej ilości próchnicy w glebie (co obniża jej pH) bądź obecności szkodników – mrówek, pędraków, czy opuchlaków. Zarówno w jednym, jak i w drugim przypadku należy zastosować odpowiednie nawożenie. Właściwy poziom pH w glebie przywrócisz poprzez wykorzystanie nawozów organicznych, przede wszystkim obornika. Równie skuteczny jest kompost oraz resztki pożniwne (słoma).

Naturalne preparaty pomogą także uporać się z nieproszonymi gośćmi w ogrodzie. Wśród roślin przywracających glebie dobrą kondycję warto wyróżnić wrotycz. Jak przygotować wywar?

  • zalej 500 g świeżego lub 75 g suszu ziela 10 litrami wody,
  • odstaw na 24 godziny, a następnie gotuj ok. 30 minut pod przykryciem,
  • gotowy wywar stosuj codziennie przez 7 dni w proporcjach 1:5.

Ogród ozdobny

Wraz z początkiem września, zaplanuj – ostatnie w tym sezonie – cięcie żywopłotów zrzucających liście. Im szybciej to zrobisz, tym więcej czasu uzyskają rośliny, by właściwie przygotować się do okresu zimowego. Dzięki temu nie przemarzną wraz z pierwszym, gwałtownym spadkiem temperatury. W cięciu wysokich żywopłotów szczególnie pomocny mogą okazać się sekator akumulatorowy z podkrzesywarką i wydajnym akumulatorem zapewniającym kilkadziesiąt minut nieprzerwanej pracy. Dzięki praktycznemu wysięgnikowi, nie musisz korzystać z drabiny, by wygodnie i precyzyjnie przyciąć gałązki w najwyżej położonych partiach żywopłotu.

W podobny sposób zadbaj o rośliny balkonowe. Pelargonie, fruksje, surfinie, hibiskusy czy oleandry przenieś do domu jeszcze przed pierwszymi przymrozkami. Kwiaty te najlepiej zimują w jasnych pomieszczeniach, w których temperatura waha się od 10 do 15⁰C. Dodatkowo, pelargonie oraz fruksje wymagają skrócenia pędów o 2/3 długości. Dzięki temu na wiosnę, z pąków pozostawionych u podstawy, szybciej wyrosną nowe rozgałęzienia.

W jesiennych pracach ogrodowych uwzględnij ponadto sprzątanie oczka wodnego. Chodź na sadzenie wodnych roślin jest już za późno, w I połowie września nadal możesz sadzić rośliny bagienne, m.in.: kropik złoty, kruszczyk błotny, goryczka wąskolistna, mieczyk błodny, czy przetacznik bobowniczek. Pod koniec miesiąca zacznij przygotowywać je do zimy – przytnij pędy o kilka centymetrów powyżej miejsca, z którego wyrastają korzenie. Gatunki roślin szczególnie wrażliwe na zimno (np. popularne kalle) przenieś do ciepłego i jasnego pomieszczenia, natomiast bardziej odporne (grzybienie) opuść na dno w najgłębszym miejscu stawu, tj. poniżej 1 m. głębokości. W przypadku płytkiego stawu, lepszym rozwiązaniem jest wyjęcie roślin z wody, umieszczenie ich w zastępczym pojemniku z wodą i przechowywanie w piwnicy.

Nie zapomnij o rybach, które nie powinny zimować w stawie, ale akwarium umieszczonym w pomieszczeniu nagrzanym do 10-15⁰C. Na zakończenie prac w obrębie stawu, rozwiń nad lustrem wody siatkę o średnicy oczek 1-1,5 cm. W ten sposób ochronisz staw przed liśćmi opadającymi z drzew.

Wrzesień – początek jesiennych porządków w ogrodzie

Źródło: www.stiga.pl, www.pinterest.com

Ogród warzywny

Jesienne porządki na działce rozpocznij od zbiorów warzyw ciepłolubnych (wrażliwych na spadek temperatury poniżej 0⁰C), tj. m.in.: papryki, ogórków, cukinii, dyni, kalafiora, kapusty, sałaty, brokułów, rzodkwi czy kalarepy.

Niektóre z warzyw wymagają specjalnego traktowania:

  • pomidory przenieś do pomieszczenia o temperaturze ok. 10⁰C; niedojrzałe możesz wyrwać w całości i powiesić w suchym miejscu, gdzie powoli dojrzeją,
  • cebulę po zerwaniu, pozostaw na zagonie, by przeschła. Następnie oczyść ją i przechowuj w suchym i chłodnym pomieszczeniu, np. piwnicy.

Pod koniec miesiąca zbierz warzywa korzeniowe: marchew, buraki ćwikłowe i seler. Pozostałe, takie jak np. jarmuż, brukselkę i pietruszkę możesz pozostawić na grządkach do wiosny.

Co sadzić jesienią? W I połowie września do wysiania na rozsadniku nadaje się sałata zimowa; do wysadzenia na miejsce stałe będzie gotowa w październiku. W II połowie miesiąca natomiast na grządkach mogą pojawić się zimowe odmiany czosnku. W specjalnych tunelach foliowych z powodzeniem możesz uprawiać także m.in.: koper, sałatę roszponkę, szpinak, czy wczesne odmiany rzodkwi (dobrze jest dodatkowo zabezpieczyć zasiewy przed mrozem, zakrywając je agrowłókniną).

Zadaniem, jakiego powinieneś się podjąć niedługo po zakończeniu zbiorów warzyw jest dokładne przekopanie działki. By oszczędzić czas i siły potrzebne na inne sezonowe prace w ogrodzie, skorzystaj z pomocy glebogryzarki. Równomiernie spulchnioną glebę pozostaw na zimę – mróz poprawi jej strukturę. To szczególnie ważne w przypadku ciężkiego i zbitego podłoża; pozostawienie go w postaci tzw. „ostrej skiby” zwiększy jego przepuszczalność.

Wraz z nadejściem września warto przypomnieć sobie i dobrze zaplanować najważniejsze prace pielęgnacyjne, które pomogą w przygotowaniu ogrodu, do zbliżającej się małymi krokami, zimy. W ten sposób zabezpieczysz rośliny przed negatywnym oddziaływaniem niskich temperatur. Wzmocni to ich kondycję, czego efektami będziesz mógł cieszyć się już od pierwszych tygodni wiosny.

Theme Image

Październik

Październik w ogrodzie: kalendarz prac

Wraz z nadejściem kalendarzowej jesieni, przyszła również pora na jesienne prace w ogrodzie. Poznaj listę październikowych zabiegów pielęgnacyjnych, dzięki którym skutecznie przygotujesz rośliny do zbliżającej się zimy.

Ogród ozdobny

Początek miesiąca to doskonały termin na sadzenie drzewek i krzewów z odkrytymi korzeniami, np. brzozy, porzeczki krwistej, jabłoni, grusz czy agrestu. Jeżeli możesz, posadzić je zaraz po zakupie, w wybranym miejscu delikatnie zrusz glebę szpadlem i wykop niewielki dołek. Po umieszczeniu w nim rośliny przysyp korzenie warstwą kompostu. Następnie zasyp roślinę ziemią i obficie podlej. By stworzyć nowym roślinom optymalne warunki do rozwoju wykorzystaj nawozy organiczne: fosforowe i potasowe. Zrezygnuj natomiast z nawozów o dużej zawartości azotu, które wydłużają okres wegetacji drzew i krzewów, jednocześnie uniemożliwiając im zdrewnienie przed nadejściem mrozów. Ostatecznie prowadzi to do przemarznięcia roślin już podczas pierwszych spadków temperatury. Niewielkie ilości wybranego nawozu rozsyp wokół pni drzewek i krzewów, a następnie płytko zmieszaj z ziemią.

Byliny i rośliny jednoroczne posadzone jesienią, w przyszłym sezonie zakwitną już w pierwszych tygodniach wiosny. Wśród nich znajdują się m.in.: czarnuszki, chabry, eszolcje, kochie, maki, nagietki, ostróżki, czy gipsówki wytworne. Siewki, które wypuszczą nowe pędy przed nadejściem zimy, okryj igliwiem. W ten sposób zabezpieczysz je przed nadmiernym wychłodzeniem.

Do połowy miesiąca możesz sadzić także rośliny cebulowe, w tym m.in.: czosnki ozdobne, kosaćce cebulowe, szafirki, śniedki, przebiśniegi, tulipany, lilie, czy krokusy.

Październik to ważny miesiąc dla miłośników róż. Posadzone w tym miesiącu, zdążą ukorzenić się jeszcze przed nadejściem zimy, by wiosną rozpocząć wegetację. Róże najlepiej kwitną na piaszczysto-gliniastej glebie o dużej zawartości próchnicy, w miejscu nasłonecznionym i osłoniętym od wiatru. Przed posadzeniem krzewu, przekop glebę na głębokość ok. 40 cm, a następnie dokładnie wymieszaj z nawozem przeznaczonym do róż (proporcje odnajdziesz na opakowaniu), bądź kompostem (6-8 kg/m²). Po upływie ok. dwóch tygodni podłoże będzie gotowe na przyjęcie rośliny. Posadzoną różę dodatkowo obsyp kopczykiem ziemi o wysokości ok. 20 cm.

Pamiętaj, by przed końcem jesieni przygotować ogród do zbliżającej się zimy. Jedną najskuteczniejszą metodą na ocieplenie roślin jest tzw. kopczykowanie. Zabieg ten polega na dokładnym przekopaniu gleby wokół poszczególnych drzewek i krzewów. W ten sposób rozluźnione podłoże lepiej absorbuje i magazynuje wilgoć, która potrzebna będzie roślinom podczas wiosennego zakwitania.

Koszenie trawnika, sadzenie róż oraz krzewów i drzewek owocowych to najważniejsze, jesienne prace w ogrodzie

Źródła: www.stiga.pl, www.unsplash.com

Ogród warzywny

By właściwie przygotować zagony do zimy wystarczy dokładnie przekopać działkę. Wiesz już, że w ten sposób rozluźnisz strukturę gleby, jednocześnie poprawiając cyrkulację powietrza. Dodatkową korzyścią jest wykopanie szkodników, które negatywnie oddziałują na kondycję gleby, a więc i jakość upraw. Pozostawione jednak na powierzchni szybko przemarzną.

Trawnik

Choć trawa od przeszło miesiąca rośnie znacznie wolniej, nadal powinieneś o nią zadbać, by pozostała w dobrej kondycji. W październiku wciąż możesz kosić trawnik – raz, dwa razy w miesiącu, w zależności od pogody i tempa wzrostu darni. Pamiętaj jednak o właściwej technice jej przycinania. Trawa powinna być nieco wyższa niż latem, dzięki czemu szybciej wchłonie składniki odżywcze wzmacniające odporność na choroby. Z tego względu jesienne koszenie warto wykonywać przy pomocy kosiarki z regulowaną wysokością koszenia. Każdorazowo przed koszeniem sprawdź dla pewności ostrość noża. W ten sposób podczas koszenia trawa nie zostanie poraniona tępym ostrzem, co mogłoby się osłabić jej kondycję.

By zabezpieczyć trawnik przed nadchodzącą zimą, jeszcze przed pierwszymi przymrozkami rozsyp na jego powierzchni cienką warstwę kompostu lub nawozu z niską zawartością azotu.

Październik to kolejny pracowity miesiąc, w którym szczególną uwagę powinieneś poświęcić zabiegom pielęgnacyjnym mającym za zadanie przygotować ogród do sezonu zimowego. Postępując zgodnie z powyższymi wskazówkami właściwie ochronisz poszczególne rośliny przed nadchodzącymi mrozami, przez co zapewnisz im lepsze warunki do rozwoju od pierwszych tygodni wiosny.

Theme Image
Listopad w ogrodzie: kalendarz prac

Listopad to ostatni miesiąc, podczas którego możesz cieszyć się barwną jesienną aurą. Z drzew opadają ostatnie liście, poranne przymrozki stają się codziennością. Najwyższy czas więc zakończyć porządki w ogrodzie i zabezpieczyć rośliny przed nadchodzącymi mrozami. Poznaj listę najważniejszych prac ogrodniczych w listopadzie!

Ogród warzywny

  • zbiory warzyw

W listopadzie powinieneś wykopać i zebrać ostatnie warzywa: korzeniowe (pietruszkę, marchew, czy seler), kapustne (kapustę, kalafiora, brukselkę) i pory. Na grządkach mogą pozostać natomiast te z warzyw, które dobrze znoszą niskie temperatury, tj. jarmuż, pasterniak, salsefia.

  • pielęgnacja działki

Po zakończonych zbiorach, dokładnie wysprzątaj działkę z zalegających na jej powierzchni liści, gałęzi i resztek z zebranych warzyw. Zamiast je utylizować, możesz wykorzystać je jako składniki na kompost.

Glebę na zimę pozostaw w stanie tzw. ostrej skiby, tj. dokładnie przekopaną. Zbrylona ziemia poddaje się działaniu mrozu oraz wiatru, co wzmacnia jej strukturę. Spulchnienie gleby, która zdążyła już nieco stwardnieć pod wpływem pogarszającej się pogody nie jest jednak lekką pracą. By wykonać ją dobrze, a przy tym nie ryzykować zakwasów czy bólu kręgosłupa, wykorzystaj glebogryzarkę. Z tą prostą w obsłudze maszyną równomiernie przekopiesz działkę na całej powierzchni w zaledwie kilkanaście minut. Dzięki temu szybciej uporasz się z obowiązkami i więcej czasu poświęcisz na zasłużony odpoczynek.

Ogród ozdobny

  • sadzenie drzewek i krzewów

Choć zima za pasem, wciąż możesz sadzić drzewa i krzewy ozdobne. Najlepszym wyborem są gatunki zrzucające liście na zimę. Być może nie wyglądają tak okazale jak rośliny zimozielone, jednak ich gałęzie nie złamią się pod ciężarem śniegu zalegającego na liściach.

Większość roślin ozdobnych najlepiej czuje się na glebie lekko kwaśnej lub obojętnej (pH 6,0 – 7,0). Warto więc zbadać odczyn gleby w ogrodzie. Zbyt niski oznacza, że ziemia jest zakwaszona i wymagana wapnowania. Zabieg ten polega na równomiernym rozsypaniu nawozu wapniowego na całej powierzchni trawnika wraz z rabatami i dokładnym wymieszaniu go z wierzchnią warstwą gleby.

  • podstawowa pielęgnacja roślin przed zimą

Po posadzeniu wybranych gatunków roślin ozdobnych, usyp u nasady ich pnia niewysoki kopczyk ziemi lub kilkucentymetrową warstwę kory bądź torfu. W ten sposób uchronisz ich korzenie przed mroźnym a wysuszającym wiatrem oraz wymarznięciem, gdy temperatura spadnie poniżej 0⁰C. By jednak ten zabieg miał sens, poczekaj z nim do momentu aż podłoże będzie lekko zmrożone. Jeżeli rozłożysz okrycie zbyt wcześnie, stworzysz doskonałą kryjówkę dla drobnych gryzoni, które prawdopodobnie będą chciały nadgryźć korzenie roślin.

Ostatnie ciepłe dni w roku warto wykorzystać na obfite nawodnienie ogrodu, szczególnie drzew i krzewów zimozielonych, które rosną również zimą. Podczas mroźnych, ale słonecznych i suchych dni rośliny te narażone są na przysychanie; ogrzane pędy wyparowują wodę, natomiast korzenie nie mają do niej dostępu ze względu na zamarznięty grunt (tzw. susza fizjologiczna). Podlewając je w okresie przedzimowym (do momentu, w którym podłoże zupełnie zamarznie), jednocześnie pomagasz lepiej przygotować się do zimowej wegetacji.

Końcówka jesieni to ostatni moment, by przyciąć rośliny ozdobne, przede wszystkim róże pnące, hortensje, irgi, czy szczodrzeńce. Tego zabiegu nie potrzebują jednak młode sadzonki, które należy przyciąć dopiero na wiosnę.

  • zabezpieczenie roślin przed zimą

Krzewy iglaste wrażliwe na mróz (np. sośnica japońska, cyprysik Lawsona, cedr) owiń agrowłókniną lub chochołem ze słomy. Zrezygnuj natomiast z wykorzystania folii, która nie przepuszcza powietrza i szybko się nagrzewa, a przez to uszkadza rośliny.

Pora na ostatnie porządki w ogrodzie i zakończenie zbiorów warzyw pozostałych na działce

Źródło: www.stiga.pl, www.pintertest.com

Trawnik

Trawę możesz kosić dopóki pogoda sprzyja, nawet na początku listopada jeżeli w poprzednim miesiącu przeważała słoneczna i ciepła pogoda. Bardzo ważne jest regularnie grabienie liści opadających z drzew i krzewów. Pozostawione na trawniku, tworzą na jego powierzchni nieprzepuszczającą powietrza warstwę. W efekcie trawa traci dobrą kondycje i staje się podatna na choroby grzybicze, przede wszystkim pleść śniegową.

Pochmurne i coraz chłodniejsze dni mogą negatywnie wpłynąć na kondycję roślin, które na okres jesienno-zimowy pozostają w ogrodzie. Właściwa pielęgnacja w końcu jesieni oraz zastosowanie odpowiednich okryć pomogą im przetrwać niskie temperatury oraz suchy, marznący wiatr. Prace ogrodowe wykonywane w listopadzie nie należą do najprzyjemniejszych, jednak ich pozytywne efekty zobaczysz wiosną. Wówczas znacznie szybciej przywrócisz przydomowemu krajobrazowi właściwy mu charakter